- Kategoria: Publikacjie
- Aleksander Szumański
- Odsłony: 320
Stepan Bandera ukraiński zbrodniarz z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Morderca - agent niemiecki w Polsce.

01.09.1919r. rozpoczął naukę w gimnazjum ukraińskim w Stryju. Jego idolem był wówczas D.Doncow i jego dzieło „Nacjonalizm” tam zapoznał się z nielegalnym bractwem „Czarnego Tryzuba” (przybudówka faszystowskiej OUN).
W 1928 r. Bandera został studentem Politechniki Lwowskiej, kształcił się za pieniądze polskich podatników, korzystał z wielu swobód z jakich korzystali Ukraińcy w II RP.
Uprawiał sabotaż, szpiegostwo, tworzenie list polskiej inteligencji, Żydów, na podstawie, których następowały później aresztowania i deportacje przez Gestapo i NKWD.
Specjalizowal sie w napadach, rabunkach, w tym -w napadzie na pocztę w Gródku Jagiellońskim. (uczestniczyli w nim m.in. Roman Szuchewicz i Mykola Łebed).
Działał również w nielegalnym UWO (Ukraińskiej Organizacji Wojskowej) odpowiedzialnej, między innymi za: - nieudany zamach na Naczelnika Państwa Polskiego-Józefa Piłsudskiego (25.11.1921r.), który przybył do Lwowa aby „miasto-bohater” Semper Fidelis udekorować orderem Krzyża „Virtuti Militari”.
-zamordowanie w Kamionce Strumiłowskiej (15.10.1922 r.) ukraińskiego poety i działacza społecznego Teodora Twerdochliba
- nieudany zamach (1924r) we Lwowie na Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego.
- zamordowanie społecznika Tadeusza Hołówkę (sympatyka Ukrainców)
Wówczas to jego idolem był Adolf Hitler, kanclerz III Rzeszy Niemieckiej i zaczą? go wiernie na?ladowa?. ł go wiernie naśladować.
Jako szef Krajowego Prowidu OUN wydaŁ rozkaz zamordowania - Kuratora Lwowskiego Okręgu Szkolnego-Stanisława Sobińskiego oraz dyrektora żeńskiego ukraińskiego seminarium nauczycielskiego w Przemyślu - Sofrona Matwijasa,
a 22.10.1933 r na jego rozkaz bojówkarz OUN Mykoła Łemyck dokonał zamachu na konsula sowieckiego we Lwowie.
- pisarza Antona Kruszelnickiego za krytykę Doncowa,
- wojewody wołyńskiego Józefskiego.
25.07.1934 r. z rozkazu Bandery, OUN zamordowało Iwana Babija dyrektora gimnazjum ukraińskiego we Lwowie.
W 1935 r. Bandera zafascynowany Adolfem Hitlerem i jego akcją „długich noży”, zorganizował w podobny sposób czystki w swoich szeregach, zlecając morderstwa swoich ludzi za tzw. „krytykę i odchylenia partyjne”.
Wyrok wykonano na studencie Marijce Kowaluk oraz gimnazjaliście Mychojła Kopaczu, a nieco później na studencie prawa Władymyru Melnyku.
W latach 1936-37, OUN pod wodzą Bandery podjęła szeroko zakrojoną współpracę z niemieckim wywiadem przeciwko Polsce.
W 1936r. Bandera wraz ze swoimi kompanami został skazany w Polsce na karę śmierci zamienioną na dożywocie ze względu na wchodzącą amnestię w Polsce ( co jak czas pokaże było tragicznym błędem polskiego państwa demokratycznego jakim była II RP).
W 1938 r. po śmierci Jewhena Konowalca , jego następcą zostajł Andrej Melnyk, jako szef zarządu zagranicznego OUN, opowiadający się za ścisłą współpracą z Niemcami, główny konkurent Bandery.
We wrześniu 1939r. Bandera, Łebed, Szuchewicz wychodzą z więzień i rozpoczynają swoją dalszą zbrodniczą działalność.
W 1940 r. dochodzi do rozłamu w OUN Melnika i OUN-Bandery, szefem OUN-B w Generalnym Gubernatorstwie zostaje zaufany Bandery - Roman Szuchewycz.
Doszło wówczas do wzajemnych walk pomiędzy obu frakcjami, ale banderowska Służba Bezpeky (SB), którą kierował Mykoła Łebed w skrytobójczy sposób wymordowała część konkurentów Bandery - kolejna banderowska („noc długich noży”).
W kwietniu 1941 roku powstał zbrodniczy niemiecko - ukraiński batalion „Nachtigall” („Słowiki”) .
Ze strony niemieckiej dowodził nim por. Herzner i por.Oberländer, a podlegał im ze strony ukraińskiej komandyr Roman Szuchewicz „Tur”.
ZBRODNIE NIEMIECKO - UKRAIŃSKIEGO BATALIONU „NACHTIGALL”
W dniach 1-7 lipca 1941 roku we Lwowie - batalion „Nachtigall” wspólnie z ukraińską policją i SB-OUN zamordowali ponad 30.00 Polaków i Żydów.
w nocy z 3 na 4 lipca „Nachtigall” wspólnie z Gestapo dokonał na lwowskich Wzgórzach Wuleckich mordu polskich profesorów lwowskich wyższych uczelni.
W zbrodni tej m.in. zgnęli prof. Kazimierz Bartel 5- krotny premier rządu II RP, Boy Żeleński oraz prof. Adam Sołowij najstarsza polska ofiara, kierownik katedry w Uniwersytecie Lwowskim Jana Kazimierza, w której pracoał mój ś.p. Ojciec doc. med. gineklog położnik Maurycy Marian Szumański, również zamordowany przez Gestapo 4 listopada 1941 roku w innej zbrodni w lwowskim więzieniu Łąckiego.
Rozmiar zbrodni dokonanej na lwowskich peifesorach zaskoczył nawet niemieckiego admirała Canarisa (szefa Abwhry), który nakazał wycofać 7 lipca batalion „Nachtigall” ze Lwowa.
W dniu 30.06.1941 roku we Lwowie, Bandera ogłosił powstanie fikcyjnego, marionetkowego rządu z Jaroslawem Stećko jako premierem, który ogłosił na początek:
„Politykę będziemy robić bez sentymentów, wyniszczymy bez wyjątku tych, którzy staną na naszej drodze.
Kierownikami wszystkich gałęzi życia będą Ukraińcy i tylko Ukraińcy a nie wrogowie - Polacy, Żydzi...
Pomimo wystosowanego przez ten „rząd” Pozdrowień dla Twórcy i Wodza Wielkich Niemiec - Adolfa Hitlera, Hitler nie uznał go i kazał Himmlerowi zająć się tą bandą fanatyków (tak określał rząd banderowski).
Bandera podejrzewając że za tymi decyzjami stoją ounowcy Melnika, wysyłał bojówkę SB z terrorystą Kozijem na czele który w Żytomierzu (30.08.1941) mordował jego konkurentów z OUN-M - Senyka Hrywińskiego i Ściborskiego.
15.09 1941 r Bandera został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do obozu w Sachsenhausen, osadzony w wydzielonej części obozu dla uprzywilejowanych i w dobrych warunkach, prowadził tajne rozmowy o dalszej współpracy z Niemcami oraz rozpracowywał współwięźniów m.in.generała Roweckiego „Grota” komendanta AK i innych polityków z całej Europy (przebywała tam też profesura z UJ, AGH i KUL oraz ludzie z polskiego wywiadu).
Podczas odsiadki w obozie Bandera doprowadził do porozumienia między OUN-UPA a Abwehrą, a na zakończenie odsiadki spotkał się z Himmlerem ,który stwierdził ,iż „odpadła potrzeba waszego wymuszonego sytuacją przebywania w fikcyjnym areszcie”.
W grudniu 1944 roku Bandera i jego kompani zostali zwolnieni z obozu zagłady w Sachsenchausen w związku z tworzeniem przez Niemców Ukraińskiej Armii Narodowej.
Po 1945 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej i upadku III Rzeszy Niemieckiej, Bandera został konfidentem służb specjalnych Wlk.Brytanii i RFN, przebywał koło Insbrucku w miejscowości Seeder w wygodnym mieszkaniu pod czujną opieką swojej ochrony i wywiadu brytyjskiego, co uchroniło go od stryczka.
Chcąc uniknąć deportacji i kary śmierci za dokonane ludobójstwo Bandera wyrzekł się swojego ukraińskiego pochodzenia i twierdził że jest Polakiem na wygnaniu, zmienił nawet dowód tożsamości ze Stepana Bandery na Stefan Popiel.
Zamieszany był też w wiele afer między innymi w „aferę dolarową” czy przerzut kosztowności zrabowanych pomordowanym Polakom i Żydom na terenie II RP, za „żelazną kurtynę”.
Pomio posiadanego obywatelstwa polskiego i zmienionego nazwiska wytropił go wywiad sowiecki i zlikwidował 15 października 1959 roku w RFN, gdzie ten się ukrywał.
W historii Polski zapisał się jako Kat nr 3 Narodu Polskiego.
Aleksander Szumański