Dzisiaj jest: 2 Maj 2024        Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy

Deprecated: Required parameter $module follows optional parameter $dimensions in /home/bartexpo/public_html/ksiBTX/libraries/xef/utility.php on line 223
Szczegóły czy kruczki ”komponentu ukraińskiego”  w polskich szkołach?

Szczegóły czy kruczki ”komponentu ukraińskiego” w polskich szkołach?

W jakich szkołach zatem będą rozmieszczane „komponenty ukraińskie”? Na pewno nie stać Polski na budowanie setek szkół dla ukraińskich dzieci które przebywają w wielu polskich miastach i miasteczkach gdzie znajduje…

Readmore..

4 maja – Parada  Polskości w Wilnie

4 maja – Parada Polskości w Wilnie

Związek Polaków na Litwie zaprasza do udziału w tradycyjnej już świątecznej paradzie. Uroczystym pochodem uczcimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz kolejną rocznicę Konstytucji 3 Maja.ZPL zaprasza 4 maja…

Readmore..

Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej.

Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej.

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu, z trybuny sejmowej popłynęły konkrety których od lat domagają się Kresowianie, ich potomkowie oraz patrioci miłośnicy Kresów. Autorem nie owijanych w bawełnę słów i lukrowania ludobójstwa…

Readmore..

Majowy numer KSI (5/2024)

Majowy numer KSI (5/2024)

Majowy numer KSI wydany. W majowej gazecie m.in: Wreszcie konkrety na mównicy sejmowej25 lat temu, jak na tej sali zadałem pytania kiedy w końcu dokonamy ekshumacji grobów....str. 24 maja –…

Readmore..

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK  WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

EWA SZTOLCMAN - KOTLARCZYK WSPOMNIENIE O URODZIWEJ AKTORCE ORMIANCE URODZONEJ W KOŁOMYI

Dla KSI "Barwy Kresów" Aleksander Szumański Mówiła po wielokroć, że chciałaby odejść wiosną, gdy majowe słońce pieści świeżą zieleń drzew, gdy przyroda rozlewa niezrównaną harmonię barw, gdy pszczoły brzęczą. Lubiła…

Readmore..

Moje Kresy – Rozalia   Machowska cz.1

Moje Kresy – Rozalia Machowska cz.1

/ foto: Rozalia Machowska Swojego męża Emila poznałam już tutaj w Gierszowicach, powiat Brzeg. Przyjechał jak wielu mieszkańców naszej wsi z Budek Nieznanowskich na Kresach. W maju 1945 roku transportem…

Readmore..

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lwowskiej I „Bałaku Lwowskiego” ze szmoncesem w tle

/ Zespół „Chawira” Z archiwum: W dniu 1 marca 2009 roku miałem zaszczyt po raz następny, ale pierwszy w tym roku, potwierdzić, iż Leopolis semper fidelis, a że we Lwowie…

Readmore..

ZMARTWYCHWSTANIE  JEZUSA CHRYSTUSA  WEDŁUG OBJAWIEŃ  BŁOGOSŁAWIONEJ  KATARZYNY EMMERICH.

ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA WEDŁUG OBJAWIEŃ BŁOGOSŁAWIONEJ KATARZYNY EMMERICH.

Anna Katarzyna urodziła się 8 września 1774 r. w ubogiej rodzinie w wiosce Flamske, w diecezji Münster w Westfalii, w północno- wschodnich Niemczech. W wieku dwunastu lat zaczęła pracować jako…

Readmore..

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego  Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska”  w Domostawie  w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r.

Komunikat z Walnego Zebrania Członków Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie w dniu 12 marca 2024 r. W Walnym Zebraniu Członków wzięło udział 14 z 18 członków. Podczas…

Readmore..

Sytuacja Polaków na Litwie tematem  Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

Sytuacja Polaków na Litwie tematem Parlamentarnego Zespołu ds Kresów RP

20 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Kresów.Jako pierwszy „głos z Litwy” zabrał Waldemar Tomaszewski (foto: pierwszy z lewej) przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich…

Readmore..

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie   wyklął ich naród.

Mówimy o nich wyklęci chociaż nigdy nie wyklął ich naród.

/ Żołnierze niepodległościowej partyzantki antykomunistycznej. Od lewej: Henryk Wybranowski „Tarzan”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, Mieczysław Małecki „Sokół” i Stanisław Pakuła „Krzewina” (czerwiec 1947) Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność…

Readmore..

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając  rakietom Fire Storm Shadow

Niemiecki wyciek wojskowy ujawnia, że ​​brytyjscy żołnierze są na Ukrainie pomagając rakietom Fire Storm Shadow

Jak wynika z nagrania rozmowy pomiędzy niemieckimi oficerami, które wyciekło, opublikowanego przez rosyjskie media, brytyjscy żołnierze „na miejscu” znajdują się na Ukrainie , pomagając siłom ukraińskim wystrzelić rakiety Storm Shadow.…

Readmore..

Konstanty Jelski wnikliwy badacz Ameryki Południowej

/ Podobizna Konstantego Jelskiego z jego książki  "Popularno-przyrodnicze opowiadania z pobytu w Gujanie Francuskiej i po części w Peru "

Konstanty Jelski to jeden z najwybitniejszych polskich przyrodników i podróżników drugiej połowy XIX wieku, wnikliwy badacz Ameryki Południowej. Mimo, że  miał ogromne zasługi dla nauk przyrodniczych, szczególnie poznania fauny południowoamerykańskiej, to jego dorobek jest stosunkowo mało znany i doceniany.  Był przyrodnikiem, który nie był w stanie pracować w zaciszu gabinetu, dlatego tak wiele podróżował. Główny okres aktywności badawczej przypadł na piętnastoletni pobyt w Ameryce Południowej – w Gujanie Francuskiej i Peru (1864-1879). Stamtąd dostarczył setki unikalnych okazów zwierząt i roślin oraz okazów geologicznych dla wielu  przyrodników europejskich, którzy na tej podstawie prowadzili swoje badania i publikowali prace, a także do zbiorów różnych muzeów i placówek naukowych . Choć spędził wiele lat poza granicami, to nie zapomniał o powinności wobec nauki swojego kraju ojczystego (choć pod zaborami), współpracując z badaczami polskimi i wysyłając do Polski cenne okazy  Dzięki okazom przesyłanym do Gabinetu Zoologicznego w Warszawie instytucja ta zyskała miano jednej z najważniejszych, na światowym poziomie, placówek tego typu w ówczesnej Europie.

Część z okazów została podarowanych również Instytutowi Botaniki i Ogrodowi Botanicznemu w Krakowie. Natomiast sam Jelski, mimo, ze nie był autorem czy współautorem wielu monumentalnych opracowań botanicznych i zoologicznych z Ameryki Południowej, to jego wkład w ich powstanie był i jest ogromny. Przykładowo  autorem fundamentalnej monografii o ptakach Peru (Ornithologie du Pérou) jest Władysław Taczanowski,  ale nie ukrywa, że  bazował na okazach  Jelskiego. Skąd się wziął ów wielki człowiek, tak mało znany wielu Polakom?  Postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Konstanty Roman Jelski urodził się 16 lutego 1837 r. w majątku dworskim Lada koło Mińska w zaborze rosyjskim, w rodzinie wielodzietnej o  polskich tradycjach patriotycznych. Był synem Michała (1789-1850), syna Amelii ks. Sapieżanki i Franciszka Jelskiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej oraz Klotyldy (1801-1872) z Moniuszków, córki Stanisława i Ewy Wojniłłowiczów, ciotki wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki. W roku 1853 ukończył gimnazjum w Mińsku, a następnie przez trzy lata studiował medycynę na Uniwersytecie Moskiewskim, którą porzucił, by przez kolejne cztery lata zgłębiać nauki przyrodnicze na Uniwersytecie Kijowskim. Już w czasie studiów w wakacje odbywał pierwsze podróże celem zebrania okazów zwierząt i roślin dla Uniwersytetu. Natomiast  w 1856 roku wziął udział w wyprawie naukowej swej uczelni do rzek Besarabii, a w roku następnym do ujścia Dniestru, Bohu i Dniepru oraz na Krym. W 1860 roku uzyskał stopień kandydata nauk przyrodniczych. Tytuł zawodowy magistra zoologii otrzymał w 1962 r., a jego praca magisterska został opublikowana, co świadczy o jej dużej wartości. W latach 1860–1862 Jelski pracował jako nauczyciel gimnazjalny. W 1862 roku został kustoszem Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Kijowskiego.

W 1863 roku, mimo, że nie brał udziału bezpośrednio w działalności konspiracyjnej (powstanie styczniowe), to jednak  znalazł się w gronie podejrzanych przez władze carskie,  miał kontakt z innym przyrodnikiem – Benedyktem Dybowskim, wysłannikiem władz powstańczych.  Dlatego bez paszportu uciekł z Rosji do Turcji, gdzie przebywał  kilka miesięcy. Podróżował m.in. po Bałkanach, Konstantynopolu, a nawet po Azji Mniejszej (Inebolu), gdzie pracował dla rządu tureckiego. Dla władz tego państwa opracował mapę geologiczną terenu znajdującego się obecnie w północno-wschodniej Bośni i Hercegowinie. Ponadto podczas swych podróży zbierał okazy fauny, głównie mięczaków i owadów. Już w czerwcu 1864 roku przebywał jednak we Francji, gdzie pracował m.in. w paryskim zakładzie entomologicznym. Jednak w lipcu wyjechał do Ameryki Południowej.  

5 lat przebywał w Gujanie Francuskiej (1864-1869) oraz 10 lat w Peru (1869-1879). Jelski, mimo początkowego braku funduszy, prowadził podczas wycieczek po okolicy intensywne badania fauny (zbierał m.in. ptaki, nietoperze, owady i węże) oraz flory. Poza samodzielnymi polowaniami Polak pozyskiwał też eksponaty poprzez zakupy. Podróżnik wysyłał spreparowane okazy zwierząt, a czasem ich szkielety, do Europy. W przypadku roślin niektóre wysyłał żywe, jak np. storczyki. We wrześniu 1864 roku, podczas jednego z wypadów wzdłuż rzeki Apruag, poznał aptekarza Artura Delteila, który zaproponował mu pracę na stanowisku swego pomocnika w szpitalu wojskowym w Kajennie z pensją 1000 franków rocznie. Jelski się zgodził i kilka dni po powrocie z wyprawy otrzymał tę posadę. Ta praca pozwalała mu kontynuować pasję naukową.

Od października 1864 roku do października roku następnego Jelski dużo podróżował służbowo po kraju, zastępując aptekarzy z innych miejscowości udających się na urlop.

Na początku listopada 1865 roku Jelski powrócił do stolicy kolonii. Tam prowadził wykłady z botaniki i rolnictwa w miejscowym kolegium – za cztery lekcje tygodniowo otrzymywał 1000 franków rocznie. Na początku października 1867 roku na parowcu „Abeille” Polak popłynął do Montagne d’Argent (Srebrna Góra), gdzie przez 15 dni zastępował lekarza wojskowego w szpitalu dla trędowatych. Po powrocie do Kajenny skończył wykłady w kolegium i od końca tego roku do połowy następnego roku pracował jako pomocnik aptekarza w Saint-Laurent-du-Maroni. Doszło wówczas do zawiązania bardzo ważnej dla Jelskiego stałej współpracy: za pośrednictwem p. Władysława Taczanowskiego, kustosza warszawskiego Gabinetu Zoologicznego , zawarł on  umowę z hr. Konstantym Branickim znanym kolekcjonerem, podróżnikiem i mecenasem polskich naukowców , na mocy której zobowiązał się stale dostarczać do gabinetów warszawskich zoologiczne i roślinne okazy, a hr. Branicki zobowiązał się pokrywać koszty.

/ Władysław Taczanowski

/ hr. Konstanty Branicki

Z powodu  problemów zdrowotnych i za namową Taczanowskiego, 1 listopada 1869 roku Jelski ostatecznie przeniósł się z Gujany do Peru, które uzyskało od Hiszpanii niepodległość w 1821 roku, i tam kontynuował pracę. Jelski dopłynął wreszcie ok. 12 grudnia do peruwiańskiego portu Callao, skąd udał się kolejką do nieodległej stutysięcznej wówczas Limy, stolicy Peru. Tam chciał spędzić zaledwie dwa tygodnie i udać się do Boliwii, ale  powiadomiono go, że chce się z nim spotkać  nie kto inny jak, Ernest Malinowski słynny polski budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej. Jelski został w Peru na całe 10 lat.      Do 1873 roku pracował głównie dla warszawskiego Gabinetu Zoologicznego, jednak wówczas nawiązał też współpracę z poznanym na początku swego pobytu w Limie włoskim przyrodnikiem Antonio Raimondim, uczestnikiem Wiosny Ludów, przebywającym w tym kraju od 1850 roku. Zaproponował Jelskiemu stanowisko kustosza w powstającym Muzeum Przyrodniczym w stolicy Peru. Poza zbieraniem okazów fauny i flory prowadził dla Raimondiego też prace geologiczne i kartograficzne. Z powodu mnogości  obowiązków Jelski poprosił Taczanowskiego o przysłanie ucznia, którego będzie mógł wyszkolić na swojego następcę w pracy dla Warszawy. Tak też się stało – w październiku 1875 roku z Europy do Peru przybył młody zoolog Jan Sztolcman. Po przeszkoleniu i kilku wspólnych wyprawach Jelski uznał, że może zostawić na swoim miejscu młodego następcę.
 Posiadając pewne oszczędności i zebrane okazy oraz materiały do prac naukowej, postanowił powrócić do Europy. W kwietniu 1880 roku przyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął pracę jako Kustosz Muzeum Komisji Fizjograficznej Akademii Umiejętności w Krakowie, porządkując zbiory geologiczne, botaniczne i zoologiczne, co było pracą poniżej jego kwalifikacji i słabo wynagradzaną. W latach 1880-1892 prowadził także wykłady z zoologii w Wyższym Zakładzie Naukowym dla Kobiet im dr. A. Baranieckiego przy Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie, udzielał także prywatnych lekcji i poświęcał się pracy naukowej. W październiku 1883 roku ożenił się z Heleną Korsakówną, z którą mieli czworo dzieci: Konstancję, Antoniego, Marię i Franciszka (dwójka z nich zmarła krótko po urodzeniu). Zmarł 26 listopada 1896 r. w Krakowie, został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

Informacje  zaczerpnięte z n/w:

1)  Mateusz Będkowski:  "Konstanty Jelski – aptekarz z Kajenny " https://histmag.org/Konstanty-Jelski-aptekarz-z-Kajenny-13954

2) Fundacja Panteon Narodowy: "Konstanty Jelski (1837 - 1896) " https://www.panteonnarodowy.org/wielcy-polacy/82-konstanty-jelski